ENGELSİZ WEB SİTESİ
Site Haritası
   
 
  YARARLI BİLGİLER   ÇAĞDAŞ CAM SANATLARI MÜZESİ

Türkiye’de ilk açılan müze içerisinde yer alan yerli ve yabancı sanatçıların kendi atölyelerinde yapıp müzemize bağışladıkları cam sanatının eşsiz eserlerini Tarihi Odunpazarı Evlerinin içerisinde görebilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN İLK ÇAĞDAŞ CAM SANATLARI MÜZESİ SİZİ BEKLİYOR

Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Semti’nde yeniden hayata döndürdüğü evlerden birini Kent Müzeleri Kompleksi olarak düzenlemiş ve Türkiye’nin ilk çağdaş cam sanatları müzesini burada hizmete açmıştır.
2007 yılında hizmete açılan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının eseri sergilenmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun işbirliği ile oluşturulan müze, haftanın altı günü ziyarete açıktır. Atatürk Bulvarı üzerindeki Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Kent Müzeleri Kompleksi’nde yer alan Müze, Eskişehir halkının yanı sıra kent dışından gelen turist gruplarının da uğrak yerlerinin başında yer almaktadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ile Eskişehir cam müzesi olan nadir dünya kentleri arasına girerken, müzenin cam işçiliğinin doğduğu Anadolu'nun güzel bir kentinde açılması da ayrı bir önem taşımaktadır.

NOT: Pazartesi günleri kapalıdır.


Cam Sanatçılarının Yorumu

Uygarlığımızın tarihsel yoldaşı olan cam, yolculuğuna Anadolu’dan başladı denilebilir. Bir uygarlıklar köprüsü olan ülkemizde yapılan tüm kazılarda bulunan antik cam kalıntıları bunun açık ispatıdır. Anadolu bir cam ülkesidir. Tarihimizden kaynaklanan bu güçlü cam geleneğinin üzerine, çağdaş cam sanatını eklemek her kuşağın görevi olmuştur. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cam bölümü açılmıştır. Şimdi de Eskişehir Türkiye’nin ilk cam müzesine kucak açıyor. Bu sayede cam sanatı yeni kuşaklarla zenginleşebilecek, kişisel sergilerin açılması kolaylaşacak ve yeni kuşak cam sanatçılarımız yurtdışına açılabileceklerdir.

Türkiye’nin ilk cam müzesi saydamlığın zarafetini, cam sanatının evrenselliğini ve çalışmanın yüceliğini temsil ediyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, salt bir sergi mekanı olarak kültür yaşamımızda yer almayacak, Müzenin önderliği düzenlenecek çeşitli cam sanatı etkinlikleri, konferanslar, gösteriler, seminerler ve sempozyumlarla müze, dinamik bir kültür merkezi olacaktır.
Eskişehir, 1 Aralık 2007 tarihinden itibaren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehrimizin sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimi için yaşamımıza bir değerin katılmasının yanı sıra Türkiye’nin ilk Cam Müzesi açılmış oldu. Eskişehir’de bir Cam Müzesi fikri Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Cam Bölümü’nün açılması ile birlikte müze fikrini geliştirmiştir. Eskişehir, tarihten güncelliğe uzanan süreç içinde Türkiye’nin önemli metropollerinden biri olmasının yanında, aynı zamanda sanata ve kültüre verdiği değer noktasında ayrıcalıklı bir kent kimliği kazanmaktadır. Müze ve müzecilik konularına sanat eğitiminin yanında özel bir önem vermekteyiz. Biliyorsunuz ki, kentimiz eğitsel niteliği de olan heykelleriyle, kamusal mekânının sanat eserleriyle değerlendirilmesi noktasında önemli bir konuma sahiptir. Müzecilik noktasında da attığımız ve bundan sonra atacağımız adımlar, bizi diğer alanda da öncü bir konuma yükseltecektir.

Cam, kültürümüz açısından da çok önemli bir nesnedir. Akdeniz Bölgesi’nin binlerce yıllık uygarlık birikimi içerisinde cam, hem kullanım eşyası hem de sanatsal yaratım ve üretimin önemli bir unsuru olarak devam etmiştir. Camın sanata dönüşen gücü, saydamlığı ve albenili gerçekliğiyle insanları etkilemiş, onun sanatsal yaratıcılığı cevheri günümüze kadar kalıcı bir boyuta yansımıştır. Anadolu topraklarında yeşermiş olan farklı uygarlıklar içinde cam hem kullanım, nesnesi hem de sanatsal yaratım olarak varlığını sürdürmüştür. Eskişehir’imizin önemli uygarlık kültürünü oluşturmuş Frig’lerde cam sanatı kendi birleşenini özgün bir model doğrultusunda günümüze kadar getirmiştir. Gerek, Osmanlılar zamanında, gerek Cumhuriyet Türkiye’sinde Cam Çeşmibülbül, Cam Boncuklar, Güvercin Kapları vb… Üretim- yaratım formlarıyla estetik zenginliğimize özgün anlamlar katmıştır. Cam ustalarının yüzyıllar boyunca cama üfledikleri nefesleri estetiğin yaratım kulvarında kalıcı formlara taşınmış, hem nesne hem sanatsal kimlikleriyle cam insan elinden çıkma sanat nesnesine dönüşmüştür.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak birçok sanatsal projeye imza attık; bizce bu sanatsal projelerin önemli bir ayağını da Türkiye’nin ilk Çağdaş Cam Sanatları Müzemiz oluşmaktadır. Eskişehir’e kazandırdığımız bu çok amaçlı müze kompleksi içinde iki sergi salonu, bir kütüphane ve bir konferans salonu bulunmaktadır. Müzenin daimi sergisinin yanı sıra, Almanya’dan Gernot H. ve Ursula Merker’in koleksiyonundan iki eser, Estonya’dan Eeva Kasper ve Mare Saare, Japonya’dan Nobuyuki Fujiwara, Polonya’dan Prof. Kazimierz Pawlak ve Piotr Stramski’nin bağışladıkları birer eserde müzemizde sergilenecektir. Bu sanatçıların dışında genç kuşak cam sanatçıların çalışmaları da müzelerde yer alacak.

Sonuç olarak Eskişehir Çağdaş Sanatlar Müzesi ülkemizde kendi alanında bir ilki oluşturmasının yanında, müze yönetimi ve işletmesi konusunda öncü ve yenilikçi olma yolunda üstüne düşen tüm görevleri yerine getirecektir.

Atatürk’ün dediği gibi, “Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Bu sözün toplumsal yaşamımızda ve şehircilik algılamamızda akıldan çıkarılmaması gereken bir ilke olması diliyorum.

Adres: Türkmen Hoca Sk. No:45 Odunpazarı/Eskişehir
Tel: +90 222 234 37 34

SANATÇI LİSTESİ

Arif ÖZDURAN
Aslıhan TAŞKENT
Aydan BİRDEVRİM
Ayşe ÖZDURAN
Ayşe Şule ERYILMAZ
Ayşe YILMAZ DURUKAN
Barbaros GİRAY
Beyza TÜKEL
Cemal CİNGİ
Dilek İNANÇ
Eeva KASPER
Ekrem KULA
Ekrem ÖZEN
Erol ETİ
Felekşan ONAR
Gülfidan ÖZMEN
Gültekin ÇİZGEN
Hafize UNCUOĞLU
Hakan KAYA
Heyecan Bakır URAL
İbrahim ÖZÇELİK
İsmail TÜREMEN
İzzettin BAKİ
Kazimierz PAWLAK
Köksal TÜRKER
Lale ANDIÇ
Lale BAŞARIR
Mare SAARE
Mehmet AYDIN
Emel VARDAR
Selin LEVİ
Mehmet KOÇ
Meliha BABALIK
Mustafa AĞATEKİN
Nobuyuki FUJIWARA
Nurdan ARSLAN
Oya ŞENOCAK AKMAN
Özen BOZDAĞ
Özlem ÖZER
Piotr STAMSKİ
Reyhan ÇEZİK
Saniye BILDIRCIN
Serdar GÜRSES
Sertaç ALPASLAN
Server DEMİRİZ
Sevgi TANER
Süreyya ÖZKAY
Şekip OĞUZ
Şükriye KARAÇAY
Turgut TANIŞ
Ursula MERKER
Gernot MERKER
Ülkü BAKİ
Yasemin ASLAN BAKİRİ
Zeynep ÖZKER

 
LİNKLER
HIZLI MENÜ
BAŞKAN
İLETİŞİM
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı