ENGELSİZ WEB SİTESİ
Site Haritası
   
 
  YARARLI BİLGİLER   ÇOCUK HAKLARI BİRİMİ

Çocuk Hakları; ayrım gözetmeme, çocuğun öncelikli yararının gözetilmesi, yaşama etkin katılımı değerlerini kapsayan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin (EK. 9), ülkemiz tarafından 1990 yılında imzalanması ile yasal hale gelmiştir.

Çocuk Hakları Birimi (ÇHB), Belediyemiz bünyesinde 137 numaralı 12 Nisan 2011 tarihli Belediye Meclisi Kararı ile Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardım Hizmet Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulmuştur. 2014 yılından itibaren Kadın Çocuk ve Engelli Hizmetleri Şubesi’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Birimin amacı; çocukların kendileriyle ilgili olan konularda karar verme becerilerini, yetişkinlerin de hayata dair ilgili konularda çocukların katılımını sağlama becerilerini arttırmaya yönelik çalışmaların yaygınlaştırılmasını konusunda hizmet vermektir.

“Çocukların görüş bildirme ve kendisini etkileyen olaylarda görüşlerinin dikkate alınması kapsamında yerelde çocukların düşüncelerini saydam hale getirebilmek ve çocuklara geleceğin değil, bugünün bireyleri olarak yaklaşan bir toplum oluşturmasına katkı sağlayabilmek” vizyonu,

0-18 yaş arası çocukların aile ve toplum içindeki bedensel, zihinsel ve sosyal sağlığının gelişmesine yönelik hak temelli çalışmalar gerçekleştirmek, çocuklara özgü insan hakları konusunda çocuklara yönelik farkındalık yaratabilecek çalışmalar yapılmasını organize etmek, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’sinde yer alan dört temel ilke olan; ayrım gözetmeme, çocuğun öncelikli yararı, yaşama, hayatta kalma ve gelişme hakkı ve çocukların görüşlerine saygıyı ilke edinerek çalışmalar düzenlemek, Yerelde Çocuk Haklarını yaygınlaştırıcı ve savunuculuk çalışmaları oluşturmak” misyonu ile çalışmaktadır.

2014’ten bu yana "Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi (Lanzorotte Sözleşmesi)" kapsamında oluşturulan uluslararası “Beşte Bir  Kampanyası”na, Eskişehir’de il ve ilçe genelinde çocuklara yönelik cinsel istismarı önleyici bilgiler içeren bilgilendirme toplantıları düzenlemekte, ana sınıfı öğretmenlerine ve velilere ulaşmaktadır.

Adres: Arifiye Mh. Belediye Sk. Selami Vardar İş Merkezi 3.Kat No:21 26010 Odunpazarı / ESKİŞEHİR
Tel: +90 222  222 00 57

 

 
LİNKLER
HIZLI MENÜ
BAŞKAN
İLETİŞİM
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı