ENGELSİZ WEB SİTESİ
Site Haritası
   
 
  YARARLI BİLGİLER   ESMEK (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları)

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları ( ESMEK ), vatandaşlarımızın genel eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek, sosyal ve mesleki eğitimlerini güvenilir bir ortamda almalarını sağlamak, onların zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunmak, mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek, toplumda kendilerine güvenen, girişimci, yaşadığı ortamın sosyal, ekonomik, politik unsurlarının farkına varan bireyler yetiştirmek amacıyla 2001 yılından itibaren 5 farklı mahallede kurulmuş olan merkezleridir. Bu merkezlerimizden bu güne kadar 70000’in üzerinde vatandaşımız ücretsiz faydalanmıştır.

ESMEK’ in faaliyetleri;  yaygın eğitim çalışmaları, sergiler, söyleşiler, konserler, geziler, seminerler, kursiyer ürünlerinin satışı, kültürel ve sosyal etkinlikler gibi birçok alanı kapsamaktadır. Faaliyetler Halk Eğitim Merkezleri, Üniversiteler ve ESMEK bünyesinde bulunan öğreticilerle sürdürülmektedir.

Merkezlerimizin hedef kitlesi; eğitimde fırsat eşitliği sağlamak adına gelir seviyesi düşük olan aileler ve çocukları, kadınlar, genç kızlar ve erkekler, işsizler, işi olup mesleğinde ilerlemek isteyenler, yeni bir hobi, sanat ve beceri kazanmak isteyenler, emekliler ve kendini geliştirmek isteyenler, aile ekonomilerine katkı sağlamak isteyenler şeklinde sıralanabilir.

Turistik El Sanatları Merkezi:

“Her ev bir atölye olacak” sloganıyla 2001 yılında faaliyete geçen Turistik El Sanatları Merkezi, kadın istihdamının geliştirilmesi ve kadınlarımıza yeni ufuklar açarak onların hem sosyalleşmelerini sağlamak hem de el becerilerini geliştirmek amacıyla kurulmuş olup, bugün 33 branşta meslek, beceri, sanat ve hobi kursları vermektedir. Bu kursların yanında sağlık eğitimleri, aile eğitimleri ve çeşitli seminerler düzenlenmektedir. Merkezimiz farklı branşlarda ortaya çıkardığı el emeği göz nuru eserleri dönem sonu sergileriyle halkımızın beğenisine sunmakta, ayrıca çeşitli dönemlerde kurulan stantlarla kursiyerlerimize satış imkânı sunarak aile ekonomilerine katkı yapmaları sağlanmaktadır.

Adres: Şarkiye Mh. Işıklar Sk. No:2 Odunpazarı/ESKİŞEHİR
İletişim: 0.222.220.22.29

Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi:

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak adına 2003 yılında faaliyete geçen Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi, vatandaşlarımızın genel eğitim ihtiyaçlarına cevap verirken onların mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek, sosyalleşmelerini sağlamak, aynı zamanda da vatandaşlarımıza birlikte yaşama, dostluk, dayanışma ve güven duygusunu pekiştirmek amacıyla kurulmuş olup, bugün 41 branşta eğitimlerini sürdürmektedir. Merkezimizin en büyük özelliği sosyal açıdan dezavantajlı ailelerin çocuklarına Üniversite Hazırlık, ilk ve orta öğretim öğrencilerine okula destek kursları vererek onların geleceğin dünyasında önemli bir yerde yer almalarına destek sağlamaktır. Yabancı dil eğitiminden el sanatlarına, meslek kurslarından kişisel gelişim kurslarına kadar tüm kursların ücretsiz verildiği merkezimizde vatandaşlarımız, kendilerini geliştirmekte, bir meslek veya sanat öğrenmekte ayrıca yeteneklerini keşfetme şansına sahip olmaktadırlar. Ayrıca dönem içerisinde çok sayıda seminer ve bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.

Adres: Şeker Mh. Kabine Sk. No:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR
(Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi Arkası)
İletişim: 0.222.220.76.99 

Emek Eğitim Merkezi:

Dünya Bankası “Rekabetçi Fikirler Yarışması” kapsamında “Atıl iş gücünü oluşturan kadın ve genç kızların eğitilerek; sosyo-ekonomik gelişme sağlanması yolu ile sürdürülebilir kalkınmada model oluşturulması” projesi ile göçün ve sosyo-ekonomik yetersizliklerin yoğun olduğu bölgede 2004 yılında kurulan merkezimizde, özellikle kadınlarımızın ve çocuklarımızın gelişimlerine katkı sağlamak, onların yaşam kalitesini yükseltmek, bilimsel ve akılcı düşünüp, problemlerini çözme becerisi kazandırmak, yeteneklerini ortaya çıkararak yeni meslek, sanat ve yaşam becerileri kazandırmak hedeflenmiş olup, bugün 19 branşla eğitimlerini sürdürmektedir. Ayrıca yine bu merkezimizde özellikle kadınlarımıza yönelik çok sayıda seminer ve söyleşi gerçekleştirilmektedir.

Adres:   Emek Mh. 2. Arabacılar Cad. No:213 Odunpazarı/ESKİŞEHİR
İletişim: 0.222.250.92.94

Yunusemre Eğitim Merkezi:

Vatandaşlarımızın sanat yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla 2005 yılında faaliyetlerine başlayan merkezimizde el sanatları, spor kursları, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Türk Müziği koro çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca dönem içerisinde vatandaşlarımızın almış oldukları eğitimi sunabilmeleri amacıyla konserler ve sergiler düzenlenmektedir. Kurslarımız 15 branşta eğitimlerine devam etmektedir.

Adres:   Kurtuluş Mah. Tarlabaşı Sok. Yunusemre Halk Çarşısı Üstü A Kapısı Odunpazarı / ESKİŞEHİR
İletişim: 0.222.230.17.56

Sultandere Eğitim Merkezi:

Vatandaşlarımıza çeşitli el becerileri kazandırmak, üretmiş oldukları ürünlerle aile ekonomilerine katkı sağlamak ve aynı zamanda sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla 2009 yılının son aylarında faaliyete geçen merkezimizde spor kursları, el sanatları ve kişisel gelişim kursları verilmektedir. Ayrıca 2014 yılının son aylarında merkezimiz bünyesinde açılmış olan “Mutfak Stüdyosu” ile birçok başlıkta yemek kursu verilmeye başlanmış ve vatandaşlarımızın yoğun ilgisini görmüştür.  Bu merkezimizde 22 branşta eğitimler devam etmektedir.

Adres:   75. Yıl Mh. Selami Vardar Bulvarı No:91 Odunpazarı/ESKİŞEHİR
İletişim: 0.222.218.18.66

Yaz Okulları

7-16 yaş grubu çocuklarımızın zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, tatillerini daha sosyal bir biçimde eğlenerek değerlendirmelerini sağlamak amacıyla her yılın Temmuz-Ağustos aylarında yaz okulu düzenlenmektedir. Basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç, resim, seramik, izcilik, binicilik, eğlenceli İngilizce, eğlenceli bilim gibi dersler verilmektedir.  Aynı zamanda Cuma günleri düzenlenen kültür gezileri ile öğrencilerimizin yaşadıkları şehri daha iyi tanımalarını sağlamak amaçlanmıştır. Yaz Okulu sonunda kapanış etkinliği düzenlenerek öğrencilerin öğrenmiş oldukları bilgi ve becerileri ailelerine sunma imkânı da sağlanmıştır. Yaz Okulları Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi, Emek Eğitim Merkezi ve Sultandere Eğitim Merkezi’nde düzenlenmektedir.

 
LİNKLER
HIZLI MENÜ
BAŞKAN
İLETİŞİM
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı