ENGELSİZ WEB SİTESİ
Site Haritası
   
 
  GÜNCEL   HABERLER

PROF. YILMAZ BÜYÜKERŞEN KIRIM TATARLARININ SÜRGÜNÜNÜ UNUTMADI

17.05.2021

Kırım bölgesinde var olan olumsuzlukların bir an önce barış ve adalet sınırları içinde çözümlenmesinin en büyük dileği olduğunu belirten Başkan Büyükerşen yayınladığı mesajda, “77 yıl önce bugün Kırım Tatarları ne yazık ki, dönemin Sovyetler Birliği yönetimi tarafından büyük bir insanlık suçuna maruz kaldılar. 200 bine yakın Kırım Tatarı, Özbekistan ve Sovyetler Birliği’nin çeşitli bölgelerine sürgün edildiler. Sürgün edilen Kırım Tatarlarının neredeyse yarısı bu elim olay sırasında ve sonrasındaki olumsuz koşullar nedeniyle yaşamını yitirdi.  Sürgün nedeniyle yaşamlarını yitirenleri saygıyla ve rahmetle anıyorum.

Dünya tarihinin her döneminde olduğu gibi, bugün de benzer zulümler ne yazık ki devam ediyor. Dünya ülkelerinin kimi zaman taraflı, kimi zaman ikiyüzlü politikaları nedeniyle bu zulümlerin önüne geçebilmek çok mümkün olmuyor. Ve insanlık tarihi Kırım Tatarlarının sürgün edilmesinde olduğu gibi, bu zulümlerle anılmaya devam ediyor. Güçlünün güçsüze, çoğunluğun azınlığa hükmetme isteği acımasızca uygulamalara dönüşürken, insanlık tarihinde büyük yaralar açmaya devam ediyor.

Bütün dileğimiz ve isteğimiz, halen Kırım’da yaşayan Tatarların bir daha aynı zulümlere maruz kalmamasıdır. Ancak son yıllarda bölgede yaşanan istikrarsızlık ve belirsizlik bizim bu konuda sürekli bir endişe içinde olmamıza da neden oluyor. Kırım ve bölgede var olan olumsuzlukların bir an önce barış ve adalet sınırları içinde çözümlenmesi en büyük dileğimdir” ifadelerine yer verdi.

PAYLAŞ

 
TÜM HABERLER   
 
 
 
LİNKLER
HIZLI MENÜ
BAŞKAN
İLETİŞİM
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı