ENGELSİZ WEB SİTESİ
Site Haritası
   
 
  GÜNCEL   HABERLER

BOZAN'DAN BAŞKAN BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR

16.02.2020

Hayata geçirdiği projeler ile tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşların yüzünü güldüren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e üreticilerden ziyaretler devam ediyor. Son olarak Bozan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Güven Kırgı beraberindeki üyeler ile birlikte Başkan Büyükerşen'e nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Ekonomik olarak zor günlerden geçen üreticilere destek projelerinden biri olan 'Manda Yetiştiriciliği' meyvelerini vermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından Eskişehir'in önemli hayvan yetiştiriciliği merkezlerinden biri olan Bozan'da başlatılan ve Bozan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile ortaklaşa yürütülen projede mandaların sayısı artmaya devam ediyor.

1980’li yıllarda ülkemizde 1 milyonun üzerinde manda bulunurken 2007 yılında ülkemizdeki manda sayısının 84 bine düştüğünü belirten Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Ülkemiz tarım ve hayvancılıkta hızla geriliyor. Böyle giderse gelecek kuşaklar yiyecek ekmek, içecek süt bulamayacak. Büyükşehir Belediyesi olarak işte bu gerçekten hareketle tarımsal kalkınma projelerine çok büyük önem veriyoruz. Çiftçimizi, üreticimizi hem para kazanacakları hem de ülke tarımına hayvancılığına katkı sağlayacakları alanlarda destekliyoruz. Tarım ve hayvancılığın tohumundan ilacına her yönüyle dünya çapında hızla küresel şirketlerce tekelleştiği bir dönemde bizlerin kurtuluşu bir olmaktan güçlerimizi birleştirmekten geçiyor. Bunun için tarım ve hayvancılık projelerimiz ile kooperatiflerimizi canlandırmaya, zor günlerden geçen üreticilerimize kooperatifçiliği teşvik etmeye çalışıyoruz" dedi. Bozan'ın hayvan yetiştiriciliği açısından çok önemli bir merkez olduğunu belirten Başkan Büyükerşen geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri canlı hayvan desteği sayesinde manda nüfusunun bölgede artmaya başladığını ifade etti.

Bozan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Güven Kırgı ise Büyükşehir Belediyesi’ne kırsal kalkınmaya destekleri için teşekkür ederek, “Bozan et ürünleri ile meşhur bir yer. Eskiden her hanede birkaç tane bile olsa manda bulunuyordu. Fakat günümüz de yem, gübre, mazot fiyatları çok yüksek olduğu için artık hayvancılık bitme noktasına geldi. Bizlere sahip çıkılması lazım diye her platformda dile getiriyorduk. İnsanlar çiftçilik ile geçinemeyip Eskişehir merkezine göç ediyor. Bu göçü durdurmanın hatta belki de tersine çevirip şehirden köylere göçün yaşanması için üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Kooperatifçiliği canlandırarak kırsaldaki yaşamı yeniden özendirebilir ve hep birlikte üreterek ülkemizi ekonomik olarak güzel günlere ulaştırabiliriz” dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınmaya verdiği desteğin çok kıymetli olduğunu belirten Kırgı, Başkan Büyükerşen ve ekibine teşekkür etti.

PAYLAŞ

 
TÜM HABERLER   
 
 
 
LİNKLER
HIZLI MENÜ
BAŞKAN
İLETİŞİM
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı