Site Haritası
 
   
 
  GÜNCEL   HABERLER

ESKİŞEHİR KURTULUŞ MÜZESİ’NE KAVUŞTU

28.10.2016

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bugün, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılında tarihsel sorumluluğunun ve sosyal hizmet anlayışının bilincinde olarak, Eskişehir Kurtuluş Müzesi’ni açmakta ve halkımızın hizmetine sunmaktadır.

Büyükşehir Belediyemizce restorasyonu tamamlanan Mestanoğlu Halil Konağı’nın Eskişehir Kurtuluş Müzesi olarak halkımıza hizmet vermesi planlanmıştır.

Bu çerçevede 2015 yılı Haziran ayında başlayan proje çalışmaları, 2016 yılı Ekim ayında tamamlanmıştır.

İnönü Savaşları sırasında Batı Cephesi Komutanı olan İsmet Paşa’nın, Mestanoğlu Halil Konağı’nda konaklamış olması, binanın “Eskişehir Kurtuluş Müzesi” olarak tasarlanmasında etkin olmuştur.

“Eskişehir Kurtuluş Müzesi” , çağdaş teknolojiyle bilgi ve belgeyi harmanlayan bir tasarımla ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur.

Giriş katında çocuklarımız için bir bölüm ayrılarak dokunmatik kiosklarda genç kuşaklarımıza Kurtuluş Mücadelemiz ve Lozan Barış Konferansı süreçleri anlatılmıştır. Ayrıca, yüklenen çeşitli oyunlarla çocuklarımızın eğlenceli vakit geçirmeleri de amaçlanmıştır.

Müzenin üst katında “Karikatürlerle Milli Mücadele” , “Gazetelerle Milli Mücadele”, “Strateji Odası” ve “Gösterim Odası” olmak üzere dört oda bulunmaktadır.

Karikatürlerin bulunduğu odada, 1919-1923 yılları arasında Türkiye’de yayınlanan mizah dergilerinin Kurtuluş Savaşı’na bakışı örneklenmiştir. Kimi zaman sizi gülümsetecek olan bu karikatürler işgalci devletlerin yanı sıra İstanbul Hükümeti’ni ve Milli Mücadele’ye karşıt tavır alan kişi ve kurumları da eleştirmektedir.

“Gazetelerle Milli Mücadele Odası”nda, 1919-1923 yılları arasında İstanbul’da ve Anadolu’da yayınlanan gazetelerden örnekler verilmiştir. Savaşın askeri özelliğinin yanı sıra ekonomik ve toplumsal haberlere de yer veren bu gazeteler günümüz alfabesine çevrilerek ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Bu bölüm lisans ve lisansüstü öğrencileri için de bir arşiv niteliği taşımaktadır.

“Strateji Odası”nda 6 Ocak 1921’de Yunan Ordusunun saldırısıyla başlayan 1.İnönü Savaşı ve bu savaşla eş zamanlı olarak gelişen Ethem İsyanı harita üzerinde animasyonla anlatılmıştır. Bu odada ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan İsmet İnönü, Fahrettin Altay ve Mehmetçik balmumu heykelleri de bulunmaktadır.

“Gösterim Odası” ise Eskişehir Kurtuluş Müzesi’nin amacını yansıtan Kurtuluş Savaşı’nı kronolojik olarak görselleştiren bölümdür. Bu odadaki gösterimler ziyaretçilere belli saatlerde sunulmaktadır. Üst kat salonda, ayrıca kronoloji alanı bulunmakta ve kiosklarda Türk Kurtuluş Savaşı daha detaylı olarak anlatılmaktadır. Her yaştan öğrenciler ve ziyaretçiler için eğitim – öğretim amaçlı da kullanılabilecek bir tasarımlama yapılmıştır.

Üst katan çıkış katına inildiğinde ziyaretçileri 2 oda daha beklemektedir.

Odalardan ilki “Özçekim Odası”dır. Bu eğlenceli bölümde ziyaretçiler kiosktaki Atatürk ve Milli Mücadele görsellerinin karşısına geçerek fon fotoğrafı ile kendi fotoğraflarını çekebilmekte ve anında e-posta adreslerine gönderebilmektedir.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi’nin orijinal bezemeli duvarları ile dikkati çeken odasında ise ziyaretçiler, dokunmatik fotoğraf havuzunu kullanarak Kurtuluş Savaşı’nın görsellerine ulaşabilmektedir. Ayrıca “Giriş” ve “Çıkış” bölümlerinde binanın tarihçesiyle konağın eski ve yeni fotoğrafları da ziyaretçilere sunulmuştur.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi, bu mücadelede canı ve malı ile topraklarını savunan Eskişehir Halkına, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin minnet, şükran ve saygılarıyla sunulmaktadır.

Bu anlayışla, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamakta ve onları Eskişehir Kurtuluş Müzesi’ni ziyaret etmeye davet etmektedir.

ESKİŞEHİR KURTULUŞ MÜZESİ PROJE EKİBİ

 

Canan DEMİR / Proje Koordinatörü

Oğuzhan ÖZEN / Proje Yürütücüsü

Doç.Dr. Şaduman HALICI /  Proje Yürütücüsü ve Tarih Danışmanı

Cemalettin Nuri TAŞÇI / Editör

Mine AKISKALIOĞLU / Kent Müzeleri Müdürü

Göksel EROL / Mimar

GRAFİK  TASARIM ve UYGULAMA

Burhan BİLGİÇ / Tasarım Sorumlusu

Alkan KESKİN

Barış ÖZYURT

Hasan Hüseyin DİNÇ

Sevda KAÇTI

Ersin ERSOY

TEKNOLOJİ ve YAZILIM TASARIMI

Uğur KAPUCUOĞLU / Yazılım Sorumlusu

Nalan KAPUCUOĞLU / Web tasarımı

İDARİ İŞLER

Evren ÖZGÜR / Bina İdari Sorumlusu

Özden YILMAZ

R.Tuğçe TAN

Begüm KOYUNCU

DEKOR ÜRETİMİ ve ONARIM

Yılmaz KÜKDAMAR

Alaaddin ÇETİN

Tuncer GÜNDOĞDU

Özcan ESER

Süleyman KAYNAR

ÇEVİRİLER

Yrd.Doç.Dr. Nilgün ELAM

Dilek YALIMAN

KOSTÜM

Hülya ŞİRVAN

Mahmut PALA

ELEKTRİK

Mehmet BAYKARA

Mehmet TUNÇ

Yusuf PORTAKAL

PAYLAŞ

 
TÜM HABERLER   
 
 
 
LİNKLER
HIZLI MENÜ
BAŞKAN
İLETİŞİM
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı