Site Haritası
 
   
 
  GÜNCEL   HABERLER

ESKİŞEHİR’DE MUHTEŞEM DÖNÜŞÜM

01.03.2016

BÜYÜKERŞEN “ ESKİŞEHİR VE HALKI KAZANACAK”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi’ne hazırlatılan “Eskişehir Riskli Alan” projesi İstanbul’da tanıtıldı. Tanıtım toplantısında proje, maketi üzerinde incelendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Yerleşkesi’nde düzenlenen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Eskişehir’de görev yapan gazetecilerin katıldığı bilgilendirme ve tanıtım toplantısında Eskişehir’de bulunan riskli alanlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar tanıtıldı.

Riskli bölge için özel ve yeni bir plan

Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yenimahalle, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahallelerinde uygulanması planlanan proje hakkında bilgiler veren Mimar, Şehir Plancısı Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, “Eskişehir’de 8 mahallede uygulanması için hazırladığımız dönüşüm projesinde yer altı otoparkları, bisiklet yolları, yeşil alanlar, ticaret alanları, oteller ve yerleşim alanları yer alıyor. Porsuk çevresinde yeşil bir çevre planlanıyor” dedi.

Geniş bir kadro ile çalıştık

Çok geniş bir kadro ile çalıştıklarını ifade eden Gülersoy “yerinde ve yerli” bir dönüşüm hedeflediklerini dile getirdi. Gülersoy “Alan araştırması konusunda çok emek verdik. Çevre düzenlemesi konusunda titiz davrandık. Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerine de bizlere yardımcı oldukları için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kaldırım alanları 5 metreden az olmayacak

Hazırlanan planda en fazla 14 kat planladıklarını ancak bu 14 katı bile çok az yerde kullandıklarını belirten Gülersoy, mevcut 5028 olan konut sayısını yaklaşık 7200  konuta çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Mevcut Kurtuluş Pazar alanının yaklaşık yüzde 35’ini yeşil alan olarak planladıklarını ve altının da kapalı otopark olacağını belirten Gülersoy, ticaret bölgelerinde 6, 6.5  metreden az olmamak kaydıyla kaldırım alanları planladıklarını ifade etti.

Engelli vatandaşlarımız için ulaşılabilirlik ön planda

Gülersoy “Planlarda engelli vatandaşlarımız konusunda hassas davrandık. Onlar için ulaşılabilir bir yerleşme alanı planlıyoruz. Ayrıca bisiklet yolları da planımızda önemli bir yer teşkil ediyor” diye konuştu.

Ticari alanları belirledik

Gülersoy, proje ile sıcak sular bölgesinin korunmasına özen gösterdiklerini söyleyerek, Sivrihisar 1, Gazi Yakup Satar ve Hasan Polatkan caddelerinde ticari alanlar olmasını istedik.” dedi.

Deprem riskine karşı hem daha sağlam yapılar hem de estetik bir şehir planlaması hayata geçireceklerini belirten Gülersoy, bu alanlarda 50 metrekare ile 159 metrekare büyüklüğüne sahip konutlar planladıklarını dile getirdi.

Tanıtım toplantısının ardından Riskli alan Projesi ekibine teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen “ Hazırlanan bu proje ile Eskişehir kazanacak, Eskişehir halkı kazanacak. Gereken desteğin verilmesini arzu ediyoruz.  Bu proje için yoğun tempoda çalışan ekibe de çok teşekkür ediyorum” dedi. 

PAYLAŞ

 
TÜM HABERLER   
 
 
 
LİNKLER
HIZLI MENÜ
BAŞKAN
İLETİŞİM
2015 | Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı